Demokracie 21
‍jako hlasovací metoda

Demokracie 21 jako hlasovací metoda

Demokracie 21 jako nástroj nalezení shody. Kdekoli.

Kde všude uplatníte Demokracii 21?

Demokracie 21 je moderní hlasovací metoda, která zefektivňuje jakékoliv skupinové rozhodování. Umožňuje použít více hlasů a také hlas negativní. Díky většímu množství hlasů můžeme přesněji vyjádřit své preference, a dosáhnout tak v jakémkoli skupinovém hlasování či rozhodování nejširší možné shody.

Demokracie 21 se již úspěšně používá v tzv. participativních rozpočtech ve městech i ve školách. Slouží k prioritizaci témat v neziskovém sektoru, v interní komunikaci či k rozhodování ve firmách nebo spolcích. Poukazuje na možnosti, na kterých se lidé nejvíce shodnou. Kdekoli a kdykoli.

V čem je metoda unikátní?

Díky efektu více hlasů a jejich překryvům umožňuje spolehlivě najít výsledek, se kterým je nejvíc lidí spokojených. Záporný hlas zase identifikuje ty možnosti, které ve skupině budí rozpor.

Základním předpokladem Demokracie 21 je, že hlasující má vždy k dispozici více hlasů, než kolik je vítězných možností. Všechny hlasy mají stejnou váhu a můžete, ale nemusíte je použít všechny. Pro každou z variant lze hlasovat pouze jedním hlasem. Pro udělení záporného hlasu, který opět můžete a nemusíte použít, je vždy nutné rozdat alespoň dva hlasy kladné.

Počet kladných a záporných hlasů se v Demokracii 21 mění v závislosti na počtu možností, ze kterých vybíráme ideální výsledek. K modifikacím vždy dochází podle základního algoritmu, který zajistí maximální možnou shodu všech hlasujících. Autorem algoritmu je český matematik a společenský inovátor Karel Janeček.

Více o algoritmu (AJ) >

Jak metodu využijete?

Pro vyzkoušení metody Demokracie 21 nabízíme zdarma k využití jednoduchou verzi online aplikace D21, pomocí které vytvoříte vlastní hlasování o čemkoli - jednoduše a efektivně.

Definujte otázku
Navrhujte odpovědi
Hlasujte
Najděte řešení

Praktické příklady využití metody v každodenním životě

Pizza, která chutná všem

Skupina kamarádů se chce večer koukat na olympiádu a k tomu si chce objednat pizzu. Aby vybrali takovou, která bude chutnat pokud možno všem, vytvoří si malé hlasování. Na pizze mohou být různé ingredience: rajčatový základ, smetanový základ, šunka, ananas, artyčoky, niva, mozzarella, olivy, bazalka, ančovičky, cibule, kukuřice, špenát, vejce atd. Jak známo, některé ingredience budí rozpor, jiné milujeme všichni. Demokracie 21 vám rychle a pohodlně pomůže vybrat pizzu, která co nejvíc bude chutnat všem.

Den, který si užijí všichni

Ve škole je havárie a místo výuky vymýšlí učitel program pro svou třídu. Aby se děti mohly zapojit do rozhodování a program je bavil co nejvíce, zhotoví pedagog na pár kliků hlasování o tom, kam mají společně vyrazit. Mezi možnosti zařadí výlet na Karlštejn, návštěvu ZOO, Muzeum astrologie, Muzeum historie, prohlídku městské kanalizace, sportovní den či volnou zábavu. Z výsledků vyjde najevo, jak strávit den tak, aby si ho děti co nejlépe užily.